NOVINKY ZLATÁ JALNA COLLIE BICHONI KONTAKT GUESTBOOK

COLLIE ze Zlaté Jalny
STANDARD KALENDÁRIUM IMPORTY SÍŇ SLÁVY GALERIE
ÚVOD KRYCÍ PSI
NAŠE FENY ŠTĚŇATA ODCHOVY


 KALENDÁRIUM

Jarmila Křečková
C O L L I E  ZE ZLATÉ JALNY

Co všechno zavinil Punťa
aneb
Cesta na jihozápad

 

 

Aby ale bylo jasno hned od počátku: nejedná se ale o žádného čtyřnohého pejska Punt'u, ale o dvounohého majitele cestovní kanceláře" PUNŤA", dle platného rodokmenu tedy o pana Václava Posledního.    
 

Tento výborný organizátor, jinak zkušený výstavní harcovník, mě navštívil někdy na jaře tohoto roku 1992 a oznámil mně zcela stručně, že jelikož nemá dost zájemců pro obsazení autobusu na světovou výstavu psů, konanou ve dnech 14. - 17. 05. 1992 ve španělské Valencii, pojedeme tam spolu jeho prastarou Volhou - kombi. Ocenila jsem to jako opravdu vydařený vtip, zvlášť, když jsem si představila astronomickou částku ve valutách, která by mně musela tč. někde doma vyloženě překážet.

 

Ne, opravdu to nebyl vtip, a když začaly jezdit prsty po mapě přímo po pobřeží Středozemního moře a dálkou zavoněly názvy měst jako např. Nimes, Avignon, Montpelier, Perpignan, Tarragona a vysněná Valencie, nebylo už ani třeba vybavovat si slova známého šlágru:
 

„ rozvzpomenu se stěží, kde Barcelona leží, vím však,

že to tam krásné je... „
 

... a bylo téměř rozhodnuto! Zvlášť když stejnému kouzlu podlehli okamžitě i chovatelé sheltií, manželé Kamila a Pavel Kubíkovi - to už to bylo prostě hotové! Následovalo přihlášení dvou collií a třech sheltií na výstavu a potom už nastal čas, kdy jsme začínali nevěřit, že budeme mít tolik odvahy, abychom vyjeli. (Zvlášť já, když jsem si uvědomila svůj věk i nabourané zdraví.) Mezitím také zákonitě vznikla spousta organizačních zmatků kolem aut a jejich řidičů, ale navzdory přímo šíleně letícímu času nakonec bylo jasné, že Punt'a vyjede o tři dny dříve, protože musí vystavovat již tyto dny a my se Škodovkou přijedeme až na poslední den za ním tak, abychom vystavili svoje psy a vrátili se společně domů. Díky stanu (který jsme nakonec ani nevybalili), spacím pytlům, taškám plných konzerv, chleba a pití pro nás i pro psy klesly podstatně naše předpokládané výdaje na cestu, a to bylo pro nás důležité. K dobré náladě před cestou přispělo i zajištění báječného počasí pro nejbližší dobu, což se také dokonale vyplnilo.

No, nastal den D, hodina H a z Moravy přijela naše dvorní řidička Hanka Štulerová, rovněž zapálená colliářka se svou výbornou Škodověnkou 125, parádně vymydlenou a připravenou. Všichni jsme ocenili, že Hanka neomdlela při pohledu na hromady věcí připravených k nakládání... nemrkla ani okem a s eskamotérskou samozřejmostí nacpala dovnitř i na zahrádku na střeše úplně všechno! Myslím, že jsme slyšeli jenom tichounké zaúpění auta v momentě, kdy jsme se naskládali dovnitř čtyři dospělí lidé, dvě sheltie (jedna zůstala pro nemoc doma) a dvě collie. Ale zachovalo se statečně a vystartovalo mírně poklesávajíc v kolenou na cestu dlouhou cca pět tisíc kilometrů...

Nálada v autě byla výborná a nutno říci, že vlastně vydržela po celou cestu. Plán prvního dne - spát již ve Francii - jsme splnili na výbornou. Díky zkušenostem nás již ani moc nepřekvapil naprostý nezájem celníků o naše maličkosti, a tak jsme zastavovali vlastně pouze kvůli jídlu a nutnému vyvenčení nejenom pejsků. Místečko na první večeři a spánek ve Francii jsme si vybrali na mýtině u lesa blízko silnice a hodlali jsme tam zůstat navzdory tomu, že při různém harašení v okolním černém lese prohlašoval Pavel, že vidí dvě malá červená očička asi půl metru od sebe vzdálená...

Ale nestačili jsme ani ohřát vodu na první chod, když u nás zastavilo auto, z něho se vysoukali dva karabiniéři, jako vystři žení z filmů o slavných četnících ze Saint Tropes. Žádný z nich nebyl sice tak vzteklý jako Fuňes, nicméně přísnost a nesmlouvavost z nich přímo tryskala. Začali přísně vyzvídat, co tam vlastně děláme, ale kupodivu stačila moje mizerná znalost němčiny na to, abychom vysvětlili kdo jsme, odkud jsme a kam míříme. V tu ránu z nich byli prima kamarádi plní sympatií a snahou pomoci nám k lepšímu místu na spaní. Dodnes nevíme, proč považovali za lepší místo náves blízkého městečka. Když jsme si představili, jak k velkému zděšení místních obyvatel, vylézáme ráno z pytlů vedle auta přímo před kostelem, raději jsme odmítli, popojeli kus dál a uložili se ke spaní poblíž benzinové pumpy na ohromném parkovišti s travnatou plochou. Udivilo nás, že nikdo není překvapen lidmi lezoucími do spacích pytlů i ven, ale asi jsme zdaleka nebyli první, kdo musí šetřit.

 

Po vydatné snídani jsme přejížděli Francii přes Besancon a Lyon. Jo, Lyon - ten nám dal pořádně zabrat! Samozřejmě jsme kdesi špatně sjeli z osmiproudové vozovky a tím nastalo bloudění, které vypadalo na doživotí. Francouzi jsou skutečně milí lidé, přeochotně vám vysvětlí pětkrát cestu - potíž je pouze v tom, že mluví jenom francouzsky a navíc k tomu vůbec nepoužívají ruce. Když už jsme se vzdali poslední naděje, ocitli jsme se s Lyonem za zády, nechápajíc, jak je to možné. Francie se nám nezdála tak sladká, jak bylo v našem povědomí, nicméně jsme v ní ulehli k dalšímu spánku do ovsa, obklopenému již typickými nízkými vinicemi. Všichni jsme spali jako zabití, pejskové nás opět hlídali a ráno jsme se probudili do dalšího krásného slunného dne.

 

Vydali jsme se na poslední úsek cesty, který nás brzy zavedl na kouzelné francouzské pobřeží a pohled na moře nás - jako správné suchozemské červy - uchvátil natolik, že jsme neodolali a sjeli jsme k němu. Volantem vozu v tu chvíli určitě kroutil Pán Bůh, protože nás zavedl do nejkrásnější zátoky, jaká může existovat: malá, s pískem i kamínky, ale hlavně zcela opuštěná od lidí a s báječným zeleným okolím - prostě "naše". Dvou i čtyřnohé osazenstvo auta společně vychutnávalo mořskou, řádně slanou vodu, teplou jako kafíčko.

 

Jenom tvrdá realita ještě nás čekajících kilometrů a postupující sluníčko nás odtud odtrhlo. Následovaly monumentální Pyreneje s přechodem do Španělska. A opět cesta přímo po pobřeží, legendární Costa Brava - a vidina děsivého bloudění přes Barcelonu. Nekonalo se - nevíme proč. I Hannibal by zbledl závistí, s jakou nonšalantností jsme přejeli toto velkoměsto. Letmé pohledy na jeho krásy a arény pro býčí zápasy - a bylo za námi. Následovalo Costa Dorade, prý ještě krásnější, než Costa Brava, ale v nás všechna pobřeží s výstavnými hotely, plážemi a spoustou palem, fantastické zeleně i květů udělala stejně ohromný dojem.

 

Ale čas byl neúprosný, a my jsme do Valencie dorazili s velkým zpožděním až v noci. A tady nám Osud připravil pomstu za pozdní příjezd. Zdecimovaná posádka vozu zabočila na první parkoviště ve městě, o které zakopla. Bylo to vskutku jenom parkoviště, ale pro náš nocleh se zdál přijatelnější prostor vedle něj, jenom částečně prosvětlený, ale již osazený parkujícími auty. V polotmě jsme předpokládali, že se jedná o louku, ale to byl příliš honosný název. Nicméně hrozně unaveni jsme zaparkovali s vidinou alespoň několika hodin spánku. Netuše nic podezřelého, začali jsme si připravovat spaní, když jedno z nejbližších aut nastartovalo a odjelo. Měli jsme špatné svědomí z toho, že jsme osádku vyrušili ze spaní svým hlučným chováním, ale to netrvalo dlouho. Než jsme stačili ulehnout, zjistili jsme, že jsme na nejnevhodnějším místě ve Valencii, protože auta celý zbytek noci odjížděla a jiná přijížděla, a my jsme se proti své vůli stali svědky španělského sexuálního temperamentu, byť prodejného. (O ohnivých podrobnostech se raději nebudu rozepisovat, i když nebyly bez zajímavostí...)

 

Jo, to se musí stát právě nám a ještě kvůli tomu musíme ujet dva a půl tisíce kilometrů!

Nicméně, když jsme ráno za světla zjistili, že máme vedle hlav různé použité ochrany, přešla nás chuť na snídani a s prázdnými žaludky jsme urychleně opustili místo. Jedinou útěchou nám bylo pomyšlení, že jak jsme byli šokováni my, ostatní mohli být mnohem víc, když nás spatřili ve spacákách ve skupině a navíc ještě u každého psa! Kdo ví, co se nyní vypráví ve sladké Valencii o osádce vozu s označením CS!

 

Překotně jsme tedy odjeli v bláhové naději, že cesta na výstaviště bude značená. Nebyla. Ohromné plakáty sice hlásaly, že se EXPOSICIÓN MUNDIAL CANINA ESPAŇA - 92 koná, ale neuváděly kde. Když jsme tedy bezplánovitě projížděli městem, narazili jsme na stejně bloudící německé vystavovatele. Uvítali jsme je pomalu jako rodné bratry, ale pomoc od nich nepřišla. Bloudili jsme tedy dále ve dvojici, ale jak postupoval čas, nabalovala se na nás další auta s vystavovateli z celého světa a nakonec jsme všichni vypadali jako dětský vláček, podnikající okružní jízdu po městě. Opravdu komická situace nastala, když vedoucí německé auto najelo omylem na kruhový objezd, a než ho objelo, potkalo se s koncem kolony.

Ale i toto povyražení skončilo, a my jsme se ocitli před krásným výstavištěm, doslova utopeným mezi palmami. Vypadalo to jako v pohádce, ale při pohledu na valící se davy překrásných collií jsem se příliš rychle vrátila do reality. Srdce nám ale poskočilo radostí, když jsme spatřili kapánek ošuntělou Volhu se zubícím se Punťou a jeho přítelkyní. Kdo se setkal s krajany, ba dokonce s přáteli v daleké cizině, pochopí, jakou jsme měli všichni radost. Hned jsme se také dozvěděli, že jeho psi (tibetská doga, samojed i fenka naháčka) dopadli výborně, dva z nich si dokonce odvezli tituly nejvyšší.

Co říci o výstavě? Byla krásná, perfektně organizovaná v klimatizované hale, s velkými kruhy. Ani zde nechyběla možnost nakoupit vše pro psy, co srdce ráčí. Mně osobně trochu chyběl klid a noblesnost Cruftovy výstavy, ale je zřejmé, že takové prostředí nemůže člověk očekávat v ohnivém Španělsku.

 

Collie posuzovali angličtí rozhodčí, Mrs. Chatfield a Mr. Bispham a sheltie doňa Gómez Toldrá.

Všichni naši psi v silné konkurenci dopadli výborně: fenka sheltie - Světová vítězka dorostu, pes sheltie - výborný, pes collie - (ze 100 psů) výborný 3: bronzová medaile, fena collie - (ze 60 fen) výborná 2: stříbrná medaile. Výstavu jsme opouštěli více než šťastní!

 

A to už nás čekala zpáteční cesta, společně s Punťou. Pro první večer a noc jsme našli nádhernou, tentokrát španělskou pláž s prima koupáním již ve společnosti smečky psů. Na tomto místě se musíme také přiznat k sadovému pychu, protože jsme si (někde přímo z auta) trhali rovnou ze stromů sladké zralé pomeranče, kterým jsme dali přednost před grepy i citrony. Dnes už nám jenom fotografie dokazují, že naše táboření připomínalo spíše tábor cikánský, ale stejně to všechno bylo fajn. Musím také pochválit všechny naše psy, chovali se skutečně vzorně za všech okolností, ve dne, v noci. Všude našli mnoho obdivovatelů, a to nás samozřejmě také těšilo.

 

Aby zpáteční cesta nebyla nudná, obě naše auta se na chvíli úmyslně oddělila a neúmyslně ztratila, čímž se trochu zkomplikoval náš další nocleh ve Francii, ale podle hesla "konec dobrý, všechno dobré", bylo nakonec všechno O.K.

 

Vraceli jsme se opět po celém krásném pobřeží, ale tentokrát jsme již před Lyonem stočili auta směrem na Švýcarsko. Spali jsme vysoko v průsmyku před hranicemi, a i když nám ráno zuby pořádně cvakaly zimou, pohled na ranní Alpy nám těch pár rozklepaných minut bohatě vynahradi1. Ačkoliv jsme celou cestu jeli mimo dálnice ( abychom nemuseli platit mýtné), v tomto případě jsme volili švýcarskou dálnici. Nelitovali jsme, protože jsme měli Alpy, švýcarská jezera i kouzelnou přírodu jako na dlani.

Ačkoliv jsme v Německu i Španělsku našli vždy krásná odpočívadla zářící pohodlím a čistotou, Švýcarsko nás v tomto bodě doslova ohromilo. Čistota i vybavení je bezkonkurenční. Když jsme spatřili muže s vysavačem, jak luxoval odpočívadlo, nevěřili jsme svým očím. Bohužel jsme valili oči jenom my, pro ostatní to bylo zřejmě zcela normální. Se Švýcarskem jsme se loučili skutečně neradi, ale čekala nás cesta ještě přes kousek Rakouska (jen tak mimochodem jsme zabloudili a odskočili jsme si na chvilku do Lichtenštejnska). A pak už zbyla jenom cesta přes Mnichov domů do Prahy. Dojeli jsme šťastně, bez jediné nepříjemnosti, ale trochu nostalgicky smutní, že už je konec tomu krásnému dobrodružství.

Dnes už se jenom scházíme, vzpomínáme a prohlížíme hromadu fotografií. Jsme ale stále ještě plni dojmů z poznání všech letem projetých zemí, jejich krás, ale také ze setkání s vesměs milými, ochotnými a slušnými lidmi - ať už za volanty nebo mimo ně. Nepochybně nás všechny tato cesta obohatila o nezapomenutelné dojmy, otevřela nám oči k dalšímu poznání, a tak vlastně teprve nyní vidím, že jsem volila úplně špatný název pro tento článek. Správně měl znít: "Díky Ti, Punťo!"

                                           Jarmila Křečková, Červen 1992

[zpět] [nahoru]