NOVINKY ZLATÁ JALNA COLLIE BICHONI KONTAKT GUESTBOOK

COLLIE ze Zlaté Jalny
STANDARD KALENDÁRIUM IMPORTY SÍŇ SLÁVY GALERIE
ÚVOD KRYCÍ PSI
NAŠE FENY ŠTĚŇATA ODCHOVY


 KALENDÁRIUM

Jarmila Křečková
C O L L I E  ZE ZLATÉ JALNY
1952 - 1987
Praha 1988

Telefon vyzváni.......
"Prosím, tady je Jarmila Křečková"
"Halóóó, je to Zlatá Jalna?"
"Ano, ale............. "
"Já vím, že je to chovná stanice collií, která letos slaví 35. výročí vzniku, ale já bych rád věděl, co tento název znamená:"
"A koho to zajímá?"
"Mě a ještě další zvědavce, to mně můžete věřit."
"No dobrá tedy,. "Zlatá" má mít vztah k nejtypičtější barvě collii (přeneseně lze vyjádřit, jak je mi drahá, zlatá) a "Jalna"? Jalna byla kouzelná fiktivní farma v Kanadě z desetidílného románu španělské autorky Mazo de la Roche. (Zakladatelé farmy zvolili její jméno z osob­ních sentimentálních důvodů podle indického města stejného jména). Stačí?"
"Stačí, ale ještě jedna zvědavá otázka: jak je možné, že váš první vrh byl od písmene Z a jak to, že pokračujete v abecedě obráceně?"
"Obávám se, že dneska bude znít moje odpověď směšně, ale udělala jsem to proto, že největší počet všech jmen psů začínal písmenem „A“ a já jsem nikdy nevěřila, když začnu od písmene „Z“, že se někdy propracuji k „A“. A vidíte, dneska procházím abecedu počtvrté. Sama tomu nemohu uvěřit".
"Nezdá se mi, že by to vysvětlení bylo směšné, naopak, těžko jste mohla tehdy tušit, že collie se stanou vašim Osudem. Ale co byste nám všem zvědavým mohla vyprávět o colliích ze Zlaté Jalny? Můžete nás seznámit s jejich historií?"
"A myslíte si, že to bude někoho zajímat?"
"Zkuste to.. . "
"Tak tedy jo... .ale tato zpověď bude určena jenom těm, kteří patří k mým přátelům, ano?

Opravdu je to už moc dávno, hrozně dávno, kdy tato historie začala... .psal se rok 1952, kdy jsem konečně podlehla své dlouholeté touze a koupila si první collii v obchodě se zvířaty. Brrr, dnes to zní hrozně, co? Ale musíte se vžít do tehdejší doby, kdy se psi mohli koupit v obchodech se zvířaty právě tak dobře, jako dneska kanárci, andulky či rybičky.

Tehdy mne tedy za výkladem zmíněného obchodu učarovalo krásné zlaté štěně collie. V tom momentě se začaly bořit poslední zábrany ještě trochu váhajícího rozumu, násle­dovala bezesná noc a po ní ráno, které mě zastihlo ne­trpělivě podupávající před ještě zavřeným obchodem. To bylo strachu, jestli tam ještě štěňátko je! Bylo - a svůj dočasný domov opouštěla Aida z Návrší již v mé náruči. Božínku, jak je to dávno...


Aida z Návrši, narozená v roce 1952. Fena, která se měla stát zakladatelkou chovu ze Zlaté Jalny,
ale nikdy se ji bohužel nestala. Při výcviku.

Jenom opravdový milovník psů může pochopit, kolik rados­ti a štěstí vnesla tato první fenka do mého života. Způ­sobila mně vlastně jenom jedinou bolest: musela podstou­pit císařský řez a po těžké operaci následovala neplod­nost na doživotí.
Moji bezmeznou touhu po štěňátkách splnila až moje druhá fena, Gina z Údolní přehrady,


Gina z Údolni přehrady, nar. 20.6.1956
Otec: Champ. Barry v.d. Schwarzen Kunst x Matka: Wanda v.h. Kloosterhof. Se svým prvním vrhem  „Z“

jejímž otcem byl champ. Barry v.d. Schwarzen Kunst a matkou holandská fena Wanda v.h. Kloosterhof. Gina mně úspěšně odchovala čtyři vrhy a to Z, Y, V a U. Byly to tehdy úspěšné vrhy a snad bych ještě v zájmu historické pravdy měla uvést i některá jména. Tak tedy ve vrhu Z byl nejlepší Zion, jeho sestra Zeggy založila v pozdějších letech chov tohoto plemene v Maďarsku. Z Y vrhu byl nejlepší York, z V Vianeta a Viking, z U Ulix a Urion. To se již ale přihlásila šedesátá léta a s nimi první vytoužené importy z Anglie -Lear Princ of Ladypark (uhynul ve 4 měsících na psinku!), Landings of Ladypark,


Champion Landings of Ladypark, nar. 30.11.1960
Otec: Hewburn Liquorice of Ladypark x Matka: Inglebrook Manda
Záběr z natáčení západoněmeckého filmu Černí orli ze Santa Fee.


Landings s majitelkou při přímém natáčení v Čs. tele­vizi s Janou, dcerou Jana Wericha

a feny Little Bambi a Lotus, obě Ladypark, u obou ale byla bohužel ztráta zubů. To se lehce řekne, vypadá to, jako by se téměř nic nestalo, ale nepřála bych nikomu zažit mnoho týdnů nejistoty, naději a horečných chvil čekáni a po několika týdnech či měsících bláznivé radosti, příchod hlubokého zklamáni a nekonečné doby beznaděje. A to úmyslně nemluvím o finanční stránce věci, protože ten, kdo nezná nároky špičkového chovu, nemůže pochopit jak náročné je to "hobby". Možná, že právě na toto místo patři také zmínka o velkém zklamáni, týkající se bílé fenky collie z USA. Mrs. Vivian Ivey mně chtěla darovat krásnou bílou fenečku po bílém champ. San-Wal's Statue in Snow. Přestože tato barevná variace není uznána standardem země původu, na fenku jsem se nesmírně těšila. Fenka opustila rodný Kennel v Texasu a byla již téměř na poloviční cestě do Prahy, když bohužel zasáhl Osud - 21. srpna 1968 - okupace Československa! Bílá collie se musela vrátit domů.
Tato barva tedy zůstane asi už pouze mým krásným, ale nikdy nesplněným snem. Přes všechny několikaleté nezdary následoval nakonec šťastný dovoz z Anglie a to fena Larkin of Ladypark a z Holandska Maramin's Golden Kimono.

Champion Landings of Ladypark se stal v československém chovu dnes již legendou, protože značně ovlivnil kvalitu chovu. Mimo mnoha jiných vrhů dal s fenkou Larkin několik skutečně dobrých, z nichž vynikli především Troll, Toff a Tuwan (žil v NDR) z vrhu T, z vrhu S to byli Sahib, Starboy a Story, z O to byli Orson (žil v Maďarsku) a Odette (v Rakousku), z K feny Kiss a Kokette a konečně z F to byli Flink (v NDR) a Friski.


Champ.Landings of Ladypark s Klubovou vítězkou Maramin's Golden Kimono, nar. 1.9.1964
Otec: Sporting Risk From Shiel x Matka: Sharon of Southwardedge


CACIB Leading Light of Ladypark, nar. 26.5.1967
Otec: Duntiblae Dog Watch x Matka: Legendry Lady of Ladypark

[zpět] [nahoru] [pokračovat]