NOVINKY ZLATÁ JALNA COLLIE BICHONI KONTAKT GUESTBOOK

COLLIE ze Zlaté Jalny
STANDARD KALENDÁRIUM IMPORTY SÍŇ SLÁVY GALERIE
ÚVOD KRYCÍ PSI
NAŠE FENY ŠTĚŇATA ODCHOVY


STANDARD

COLLIE ROUGH - KOLIE DLOUHOSRSTÁ - SKOTSKÝ OVČÁK

Standard FCI č. 156 z 19. 10. 1988

Oriental Orchid zZJ

Země původu:
Velká Británie

Klasifikace FCI:
Skupina 1- ovčácká, pastevecká a honácká plemena

Celkový vzhled:
Velice krásný pes, představující klidnou důstojnost. Bez jakýchkoliv nesouladů proporcí jednotlivých částí těla vzhledem k celku.

Charakteristika:
Aby mohla kolie uplatnit přirozený sklon k práci pasteveckého psa, má být její fyzická struktura v souladu se silou a aktivitou, bez tuposti a stop hrubosti. Výraz je nejdůležitější. Důležitými znaky jsou dokonalá rovnováha a správné utváření lebky a obličeje, velikost, tvar, barva a položení očí, korektně nasazené a správně nesené uši.

Povaha:
Přátelská, bez jakékoliv stopy nervozity nebo agresivity.

Hlava a lebka:
U hlavy je zvláště důležité, aby byla v poměru k velikosti psa. Při pohledu zepředu nebo ze strany je hlava klínovitá, s rovnými liniemi. Lebka je plochá a zužuje se na stranách pozvolna v čisté linii od uší ke špičce nosu, aniž by vyčnívaly lícní kosti nebo tlama působila slabě či špičatě. Z profilu jsou horní linie lebky a obličeje rovnoběžné, rovné a stejně dlouhé. Jsou rozděleny lehkým, ale přitom znatelným stopem. Střední bod mezi vnitřními koutky očí (který je také středem korektně umístěného stopu) je také středem délky hlavy. Konec hladké, dobře zaoblené tlamy je tupý, nikdy kvadratický. Spodní čelist je silná a dobře tvarovaná. Hloubka lebky, od čela až po spodní část čelisti nesmí být nikdy příliš velká. Čenich je vždy černý.

Oči:
Velice důležitý bod, který dává psovi sladký výraz. Středně velké (nikdy ne př1iš malé), trochu šikmo uložené, mandlového tvaru a tmavě hnědé barvy, vyjma zbarvení blue merle, kde jsou oči (jedno nebo obě bud' zcela, nebo částečně) modré nebo modře skvrnité. Výraz je plný inteligence, s živým a bystrým pohledem při naslouchání.

Uši:
Malé, ani příliš blízko, ani příliš daleko od sebe na lebce nasazené. V klidu položené dozadu, ve střehu mají však směřovat dopředu, nesené polovztyčené, asi ve dvou třetinách mají být přirozeně v horizontální linii klopené dopředu.

Chrup:
Zuby dobré velikosti. Čelisti silné, s perfektním, pravidelným a plným nůžkovým skusem, kdy horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a zuby stojí v čelisti kolmo.

Krk:
Svalnatý, silný, přiměřené délky, dobře klenutý.

Tělo:
Ramena šikmá a správně zaúhlená. Hrudní končetiny rovné a svalnaté, lokty nejsou vbočené ani vybočené, kosti nejsou příliš silné. Tělo ve srovnání s kohoutkovou výškou trochu delší, zád' pevná, s lehkým klenutím v oblasti beder. Žebra dobře klenutá. Hluboký hrudník, přitom za rameny celkem široký. Stehna osvalená, suchá a šlachovitá, dobře zaúhlený kolenní kloub. Hlezna správně postavená a silná.

Tlapky:
Oválné, chodidlo s dobrými polštářky. Prsty na předních tlapkách dobře, na zadních tlapkách trochu méně uzavřené.

Ocas:
Dlouhý, kostmi musí dosahovat minimálně k hleznům. V klidu je nesený dolů s lehce zvednutou špičkou. Při vzrušení může být nesen výše, nikdy však ne nad hřbetem.

Pohyb:
Pohyb je charakteristickým znakem tohoto plemene. Správně stavěný pes nemá nikdy vybočené lokty, přesto se přední tlapky pohybují poměrně blízko sebe. Pletoucí se, kříživá nebo valivá chůze je vysoce nežádoucí. Při pohledu zezadu stojí pánevní končetiny od hlezenního kloubu k zemi rovnoběžně, ale ne příliš blízko u sebe. Při pohledu ze strany je pohyb plynulý. Zadní končetiny jsou pevné se silným posunem. Žádoucí je přiměřeně dlouhý a prostorný krok, který má být lehký a bez námahy.

Srst:
Přizpůsobuje se obrysové linii těla, je velmi hustá. Vrchní srst je hladká, na dotek tvrdá. Podsada je měkká, chlupatá a velmi hustá, takže skoro skrývá kůži. Hříva a límec jsou velmi bohatě osrstěny. Maska a obličej jsou hladké s krátkou srstí. Srst na špičkách uší je hladká a krátká, u kořene jsou uši více osrstěné. Hrudní končetiny dobře osrstěné, stejně jako pánevní končetiny nad hlezny, pod hlezny srst krátká a hladká. Ocas je velice bohatě osrstěn.

Barva:
Tři uznané barvy: zlato-bílá, trikolor a blue merle. Zlatá - každý odstín od světle zlaté až po sytě mahagonovou nebo s odstíny sobolí. Světle slámová nebo krémová barva je vysoce nežádoucí. Trikolor - převážně černá, se sytými tříslovými znaky na hlavě a končetinách. Zrzavý nádech srsti je vysoce nežádoucí. Blue merle - převážně čistě, stříbřitě modrá, s černými skvrnami nebo černě mramorovaná. Syté tříslové znaky jsou žádoucí, jejich absence však nemá být trestána. Velké černé skvrny, břidlicovitá barva nebo zrzavý nádech jak v krycí srsti, tak i v podsadě, jsou vysoce nežádoucí. Bílé znaky: všechny jmenované barvy mohou vykazovat více či méně bílých znaků, typických pro kolie. Tyto znaky jsou žádoucí: na celém nebo na části límce, na hrudníku, na nohách a tlapkách a na špičce ocasu. Na obličeji nebo lebce smí být lysina.

Velikost:
Psi 56 - 61 cm, feny 51 - 56 cm.

[nahoru]