NOVINKY ZLATÁ JALNA COLLIE BICHONI KONTAKT GUESTBOOK

COLLIE ze Zlaté Jalny
STANDARD KALENDÁRIUM IMPORTY SÍŇ SLÁVY GALERIE
ÚVOD KRYCÍ PSI
NAŠE FENY ŠTĚŇATA ODCHOVY


 KALENDÁRIUM

Jarmila Křečková
C O L L I E  ZE ZLATÉ JALNY
1952 - 1997

 A opět Praha, tentokrát  L.P. 1997

Neuplynulo slibovaných patnáct, ale pouze deset roků a telefon opět jednou nevinně zazvonil- neozval se ale žádný hlas, nýbrž cvrlikání faxu. Vychrlil na mě pár dotazů - a zmlkl! A teď „babo raď „: jak mám pokračovat v hovoru, když se mnou nikdo nediskutuje, nezpovídá mě ani mě "netlačí ke zdi" třeba i nemístnými všetečnými dotazy - dokonce se se mnou ani nehádá?

Musím si tedy povídat s myšlenkami poskakujícími sem a tam a doufat, že moje drahá skleróza nad nimi nezvítězí. Tak tedy s chutí a s hrncem kouřícího voňavého Café Jacobs Amaretto do toho: (Pozor, nezapomeňte na moje slova upozornit zmíněnou firmu!)

 

Jak se Vám dařilo v uplynulých deseti letech?

Někdy mám pocit, že odpověď na tuto otázku by vydala na celý román, ale pokusím se být co nejstručnější: především jsem moc šťastná, že jsem se ještě dožila svobody v naší zemi, ve kterou jsem ani ve snu nedoufala. Euforie z této skutečnosti minula a doba přinesla samozřejmě i nemálo starostí, ale tak jde život a já věřím, že naše děti i vnoučata se budou mít mnohem lépe, než naše generace. Pro mě znamenalo otevření hranic opravdu hrozně moc, a to nejen vytouženou návštěvu sté, jubilejní, Cruft výstavy v Anglii (viz. příloha) i návštěvu světové výstavy ve španělské Valencii (rovněž viz příloha) a šestitýdenní pobyt u pudlích přátel ve slunné španělské Denii), ale především opravdu obrovský počet návštěv zahraničních výstav, pobyty u špičkových evropských chovatelů, nekonečné hodiny i dny povídání s báječnými lidmi o našem společném hobby atd. atd. Mile mě překvapilo, kolik odborníků se zajímá o mé názory a zkušenosti a souhlasí s nimi, pořádá přednášky a publikuje je - v neposlední řadě jsou i odezvy na ně, ale bojím se, že by to mohlo vyznít jako vychloubání, ne?

Fax opět mlčí, tak dost o tom.

 

A co Váš soukromý život?

Největší radost jsem si prožila v den svých 60. narozenin: narodil se vnuk Martin, tedy mé šesté vnouče v pořadí, a protože i on od mala projevuje velkou něžnost a lásku pejskům, "zapadl" dobře do rodiny.' A tak, když se dnes sejdou všichni pod mojí střechou, hemží se to tady dětskou i psí drobotinou. Obě rodiny mých synů mají už své vlastní pejsky, ale o tom až někdyjindy.

Naopak nejtěžším obdobím byla pro mě těžká autohavárie, která bohužel zanechala doživotní následky (omezený a bolestivý pohyb nohy a tím i konec mého pohybu ve výstavním kruhu), ovdovění a nedlouho poté těžká nemoc, která vyvrcholila operací strumy. Prognóza dodnes není zcela jasná... A protože se právě v této životní krizi ke mně zachoval výbor našeho Klubu chovatelů collií a sheltií velmi mírně řečeno skutečně ohavně, dnes, s odstupem několika roků se sama divím, že jsem se dokázala znovu zvednout. Vím ale také, že tato fakta jsou dostatečně známa a tak raději pryč od nich - jsou už jenom ošklivou minulostí. V konečné fázi mně ale ve skutečnosti velmi pomohla udělat si jasno v hlavě i srdci, rozdělit své přátele na skutečné přátele a na ty druhé, zbavit se všeho špatného a prožívat další život s psíky už jenom v radosti a štěstí. A pro tento výsledek stojí za to prožít i období stresu, ne?

Jestli už nemáte co povídat o sobě, co nám povíte o colliích?

Měla bych asi navázat tam, kde jsem skončila minule: mladý pes TAKE A CHANGE DI CAMBIANO splnil svůj úkol a zanechal u nás i v zahraničí potomky, většinou v typu své italské chovné stanice. Fenka FLEURETTE V. PARADIES měla skutečně raketový vzestup - mimo všech nejvyšších domácích titulů získala velmi rychle titul nejvyšší - Interchampion. Byla absolutně úspěšná v chovu a zanechala bez výjimky perfektní potomky. Nejčastěji byla partnerkou tricolorního psa SCHWARZER HUSAR V. PARADIES, který rovněž dosáhl nejvyšších výstavních úspěchů včetně nejvyššího Interchampion. FLEURETTE mě jedinkrát v životě hluboce zarmoutila, a to když zcela náhle a bez jakéhokoliv varování v největším letním vedru jí selhalo srdce. S její smrtí jsem se dlouho nemohla vyrovnat. HUSAR, alias RODY, se naopak dodnes těší výbornému zdraví, je veselý a čilý, a i když už poněkud méně vidí a slyší, je stále nejlepším hlídačem svého domova i harému a nikdy nezaváhá použít k tomu své stále krásné a silné zuby. Tento pes zplodil mnoho "dětí" u nás i v zahraničí a nepochybně proto se stal terčem závisti a pomluv lidí, kteří - ironií osudu - dodnes ve svých chovech vedou jeho krevní linii! Z výše uvedeného důvodu jsem tohoto psa stáhla z chovu v naší zemi, a tak se donedávna rodili jeho potomci už jenom v zahraničí. Bohužel nejsem schopná spočítat výstavní úspěchy jeho potomků u nás, natož v zahraničí! Vím jen, že jich bylo mnoho a mnoho, a tak jsem zvědavá, jestli se najde někdo, kdo zhodnotí jeho přínos pro rozvoj plemene v naší zemi. Dnes si tento zasloužilý penzi- sta užívá spokojené a klidné stáří.
       Kromě RODYHO mám ještě dvě chovné fenky a to championku ICY QUEEN FA TRANSKÝ SEN z chovu Ing. Kotuláše ze Slovenska, která vede krev nejlepších anglických Kennelů, a importovanou fenku MACHANMORY'S DOUBLE DUTCH, jejíž krevní linie je neméně cenná. Obě již zdárně odchovaly své první potomky ve Zlaté Jalně, to jest 97. a 98. vrh. Čas nyní ukáže, zda se splní naděje do nich vložené. Po ICY QUEEN jsem si doma ponechala zlatého psa VOODOO'S VOW, který právě dovršil první rok svého života a slibuje, že by mohl být dobrým pokračovatelem svých předků.

[zpět] [nahoru] [pokračovat]