Ruský toy dlouhosrstý… jako jehla v kupce sena 🙂

Ruský toy je plemeno, které je v ČR jen velmi vzácně k vidění. První jedinci tohoto plemene byli do ČR dovezeni v 90. letech minulého století. Od té doby díky obětavým chovatelům a majitelům jejich počet pomalu vzrůstá. V současnosti se v ČR ročně narodí okolo dvaceti štěňátek Ruského toye (pro představu štěňátek čivav se v ČR rodí cca 1000 ročně). Přesto je jich stále velmi málo a pokud zrovna nejste nadšení návštěvníci psích výstav, je pravděpodobné, že jste ještě žádného Ruského toye nikdy nepotkali. A to je škoda, protože je to opravdu zážitek.

Uznání plemene FCI

Ruský toy je ruské národní plemeno, které do roku 2006 neslo název Moskevský toy teriér a patřilo mezi plemena neuznaná FCI (Mezinárodní kynologická federace sídlící v Belgii).

V roce 2006 FCI plemeno předběžně přijalo a zařadilo do skupiny IX. FCI (společenská plemena). Kvůli tomuto zařazení došlo nejen ke změně názvu z původního Moskevský toy teriér na Ruský toy (v originále Russkiy Toy), ale taktéž ke změně standardu. Nutno podotknout, že i když bylo plemeno přejmenováno, v reálu mu povaha teriéra zůstala.

V mezidobí let 2006-2017, kdy bylo plemeno ve statusu předběžného přijetí, nesměly být v rámci tohoto plemene na výstavách zadávány tituly CACIB. Ruský toy byl definitivně uznán FCI v roce 2017, v tomto roce došlo taktéž k poslední změně standardu plemene. Aktuální standard plemene viz níže na této stránce.

K jádru Ruského toye… aneb jaký je?

Ruský toy je malinké plemeno s roztomilým „ušatým“ vzhledem  a neodolatelným kukučem. Je veselý, energický a pokud je zdráv, nikdy nemá  špatnou náladu. Je velice přizpůsobivý a stále připraven na cokoli co s ním podniknete. Dokáže být skvělým povalečem i mrštným a vytrvalým sportovcem. Jako správný „záprdelník“ bude nejradši stále s vámi, ať už budete dělat cokoli. Je mazlivý, avšak rozhodně není dotěrný. Rád si hraje i aportuje a nudit se s ním rozhodně nebudete… je to zkrátka ideální parťák pro život.

Je velmi inteligentní, bystrý a učenlivý, ale protože má svou hlavu, umí být i pěkně mazaný až „vyčůraný“ 🙂 Záleží tedy pouze na vás, jak jeho potenciálu společně využijete. Je sice malý, ale jinak je to úplně normální pes se vším všudy. Zvládne výcvik základní poslušnosti, umí hlídat (nečekejte od něj však při jeho velikosti zneškodnění zloděje) a na návštěvu vás spolehlivě upozorní.

Protože je to pejsek velice čilý a aktivní, je možné se s ním věnovat téměř všem psím sportům – Agility, Coursing, ale ani třeba Dogdancing mu není cizí. Když svého toye přesvědčíte, že to bude sranda, půjde s vámi dělat kdejakou lumpárnu. Díky jeho velikosti ho můžete vzít všude s sebou (stačí si jen přibalit cestovní tašku nebo klokanku).

Náš život s toyem:

Agility

Ruský toy je výborný skokan a překážky velikosti S dává výškově s velkou rezervou (má tak poměrně značnou výhodu např. proti krátkonohé čivavě). Kvůli svému malému vzrůstu, má však rychlostní nevýhodu oproti  mnohem větším plemenům (foxteriér, jack russel, šeltie, pudl atd.), která jsou ve stejné kategorii. Proto také Ruský toy většinou v závodech nedosahuje na první příčku. Přesto Agility baví nás i pejsky a hlavně je to činnost, která ještě víc upevňuje a prohlubuje vztah a spolupráci pána se psem. My sami jsme členy Agility klubu – AGI Forte Praha, kam chodíme s holkama trénovat a občas si i zazávodíme.

Kolo? Žádný problém

Jezdit na kole sice neumí, takový „superpes“ to zase není, ale běhat vedle to dovede. A dokonce s radostí. No a když ho bolí nožičky nebo nestačí tempu, nechá se zkrátka od páníčka kousek popovézt. Když si to pak společně s páníčkem sviští z kopce, sklopí pořádně uši dozadu, takže kdybyste  náhodou tuhle dvojku někde na kopci potkali, nic se nelekejte to je jen tzv. „aerodynamický toy“ 🙂

In-line bruslení

I na bruslení můžete svého Ruského toye vzít klidně s sebou. Pěkně se proběhne a když nebude stačit tempu, vezmete ho jednoduše do náručí a frčíte dál…

Coursing

Správně motivovaný Ruský toy dokáže běhat i terénní dostih (tzv. Coursing) a nenechá se odradit ani trávou, která mu při jeho velikosti a rychlosti v průběhu běhu šlehá do očí 🙂

Procházky, pochody a proběhnutí všeho druhu

Ruský toy miluje i klasické procházky. Díky jeho obratnosti a vytrvalosti mu nedělají problém ani dlouhé výlety a pohyb např. v komplikovanějším lesním terénu. My se s našima holkama účastníme každoročně „Kralupské  ťapky“ – pochodu pro psy se spoustou zábavných úkolů. Dříve jsme se pravidelně účastnili i „Pochodu pro psy přes pohoří“ v obci Chotouň, který se aktuálně již nepořádá.

Dovolená s toyem

Cestování, koupání, výlety, spánek ve stanu, ve spacáku, v hotelu… To vše je pro Ruského toye dobrodružství, které se svou rodinou prožívá velice rád. Díky velikosti toye není naštěstí problém ani např. vzít ho s sebou do restaurace, letního kina nebo člunu.

Výstavy

Ruský toy se jako plemeno uznané FCI může účastnit všech krajských, národních, mezinárodních i světových výstav psů (u nás i v zahraničí). Současně je pro toto plemeno též každoročně pořádaná Klubem chovatelů málopočetných plemen psů výstava klubová a speciální.

My se s našima holkama účastníme psích výstav pravidelně a musím říct, že je to opravdu radost. Není to jen o předvedení pejska v kruhu a získání posudku či případného ocenění od rozhodčího, ale je to i vzácná příležitost vidět se s ostatními majiteli a chovateli Ruských toyů a jejich pejsky.

Pohodička s toyem

Po příjemně stráveném dni umí Ruský toy i večer na gauči dělat příjemnou společnost…

Zdravý… jako rybička?

Bohužel určitou daní za malý vzrůst toye je jeho problematická reprodukce (komplikace při hárání, krytí, zabřezávání a porodu). U fenek se často vyskytuje i falešná březost.

Jinak je ale Ruský toy zdravotně velice odolné a silné plemeno, které není náchylné na nemoci. Jak už název napovídá, bylo plemeno vyšlechtěno v Rusku a ruská zima je myslím dost pověstná. Pokud tedy nebudete se svým toyem chodit v mrazech na dlouhé túry, není potřeba ho ani oblékat (do svetříků a podobných dnes hojně prodávaných oblečků). Ruský toy miluje sníh a pokaždé když napadne v něm naše holky nadšeně dovádí.

Výchova

Ve výchově je klíčová především motivace a důslednost. Jde o to, abyste vy vychovávali pejska a ne on vás. Není nic horšího, než když si pejsek „omotá páníčka okolo tlapky“ a stane se vůdcem smečky. Stanovte si hned od začátku soužití pravidla, která se nebudou porušovat. Pokud tedy např. nebudete chtít, aby s vámi váš Ruský toy spal v posteli, nikdy mu to nedovolte. Pejsek nikdy nepochopí, proč když byl malé roztomilé štěňátko do postele mohl a teď, když už je velký, tak najednou z ničeho nic nesmí. A připravte se na to, že Ruský toy dovede vykouzlit téměř profesionální smutné pohledy všeho druhu, jen aby vás obměkčil a dosáhl svého. A pokud vás přeci jen váš toy ke spaní v posteli udolá, musím vás uklidnit – zvyknete si 🙂 Mimo výchovu je taktéž velmi důležitá socializace a to nejen s lidmi, ale i s ostatními pejsky. Seznamování se všemi podněty a situacemi je potřebné již od štěněčího věku. Díky tomu z toye vyroste vyrovnaný a dobře socializovaný jedinec, který chápe základní principy hierarchie smečky a bude vaším prima parťákem pro všechny situace.

Péče o Ruského toye

Název plemene může svádět k představě, že (stejně jako v českém překladu) toy je hračka, to ale rozhodně není. Je to živý tvoreček, který potřebuje vaší péči, lásku a zodpovědnost, a proto pokud se svému budoucímu toyovi nechcete věnovat, raději si žádného nepořizujte. Pes, i když je krásný, určitě není módní doplněk!
Co se týče prostoru, je Ruský toy dosti nenáročné plemeno. Jako domov mu postačí i „pidi“ byt, hlavně když bude moci být se svým pánem. Samozřejmě předpokladem jsou pravidelné procházky a hry. Ruský toy je velmi malý, takže některé překážky respektuje spíše symbolicky a z poslušnosti, než že by pro něj byly skutečnými překážkami – typickým příkladem jsou např. díry v plotě nebo výš nasazené dveře, pod kterými se může snadno protáhnout. Péče o srst je nenáročná, stačí jednou týdně pročesat. Koupání stačí párkrát do roka. Nakrmit, vyvenčit, podrbat a pohrát si, tak nějak bych to shrnula.

Organizace chovu v ČR

V ČR chov Ruských toyů zastřešují dva kluby – Klub Ruský toy ČR (KRT ČR) a Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP). Střešní kynologickou organizací, která vede plemenné knihy a vydává průkazy původu, je Českomoravská kynologická unie (ČMKU). ČMKU je samozřejmě členem FCI.

I naše chovatelská stanice Ze Zlaté Jalny chová pod záštitou těchto organizací (KRT ČR, ČMKU, FCI) a dodržuje nejen všechny chovatelské řády, ale i morální a etické zásady chovu psů.


Standard plemene

FCI-Standard č. 352 / 05.12.2017 překlad: Ing. Hana  Petrusová

RUSKÝ TOY (Russkiy Toy) ZEMĚ PŮVODU: Rusko DATUM PUBLIKACE ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 07.11.2017 POUŽITÍ: Společenský pes.

KLASIFIKACE FCI:

  • Skupina 9 Společenští a malí psi.
  • Sekce 9 Kontinentální malí španělé a ruští toy
  • Bez zkoušky z výkonu.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Začátkem 20. století byl jedním z nejoblíbenějších malých plemen v Rusku anglický toy teriér. Bohužel byl v letech 1920-1950 chov čistokrevných toy teriérů téměř zastaven a počet psů klesl na kritickou úroveň. V polovině 50. let začali ruští chovatelé psů se znovuoživením plemene. Téměř všichni psi, použití k chovu, neměli rodokmeny, mnoho z nich nebylo ani čistokrevných. Navržený standard pro tyto toy teriéry se v mnoha aspektech výrazně lišil od standardu anglického toy teriéra. Od této chvíle se vývoj plemene v Rusku vydal vlastní cestou. 12. října 1958 se dvěma hladkosrstým jedincům, z nichž jeden měl poněkud delší srst, narodil potomek, který měl nápadné závěsy na uších a končetinách. Bylo rozhodnuto tento rys udržet. Tento psík byl spojen s fenkou, která rovněž měla poněkud delší srst. Takto vznikla dlouhosrstá varieta ruského toye. Byla nazvána „moskevský dlouhosrstý toy teriér“. Ve vývoji této variety hrála důležitou roli chovatelka z Moskvy, Jevgenija Fominišna Žarova. Po dlouhé době izolovaného vývoje spojeného s cílevědomě prováděnou selekcí bylo vytvořeno nové plemeno „ruský toy“ se dvěma varietami: dlouhosrstou a hladkosrstou.

CELKOVÝ VZHLED: Malý elegantní dlouhonohý pes, s jemnou kostrou a suchým svalstvem. Velmi harmonický, dobrých proporcí. Pohlavní dimorfismus jen slabě vyjádřený.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka těla se rovná výšce v kohoutku. Výška v loktech je jen o málo větší než polovina kohoutkové výšky. Hrudník dosahuje k loktům. Délka tlamy je menší než délka mozkovny.

POVAHA / TEMPERAMENT: Živý, velmi veselý, ani bázlivý ani agresivní. Vždy zvědavý na okolní svět, silně oddaný majiteli.

HLAVA: Ve srovnání s tělem malá. Lehká, štíhlá; při pohledu shora klínovitá; týlní hrbol nevýrazný.

MOZKOVNA: Lebka: Vysoká, ale ne příliš široká (šířka v úrovni jařmových oblouků nepřesahuje hloubku lebky) s mírně okrouhlým čelem. Okrouhlost má být patrná ale ne přehnaná. Stop: Jasně patrný, středně hluboký.

OBLIČEJOVÁ ČÁST: Nosní houba: Malá, dobře utvářená a dobře otevřenými nozdrami; černá nebo odpovídající barvě srsti. Tlama: Štíhlá a špičatá, plynule se zužující k nosní houbě, kratší než mozkovna: délka od 1/3 do 2/5 délky lebky. Nosní hřbet rovný. Pysky: Tenké, suché, těsně přiléhající a tmavé nebo barvou odpovídající barvě srsti. Čelisti/Zuby: Nůžkový skus. Klešťový skus dvou nebo tří párů řezáků je povolený, ale ne žádoucí. Zuby bílé, středně velké. Líce: Ploché, jen málo patrné. Oči: Poměrně velké, okrouhlé, výrazné, uložené dostatečně daleko od sebe a hledící přímo vpřed. Pokud možno co nejtmavší. Oční víčka tmavá nebo barvou odpovídající barvě srsti, pevně přilehlá. Pohled sebevědomý, chytrý, zvědavý, přátelský a inteligentní. Uši: Velké, tenké, vysoko nasazené, vztyčené, tvaru vysokého rovnoramenného trojúhelníku; téměř kolmo nesené. U dlouhosrsté variety mohou být nesené mírně rozkleslé do stran.

KRK: Dlouhý, suchý, vysoko nesený.

TRUPHřbetní linie: Mírně a postupně klesající od kohoutku ke kořeni ocasu. Kohoutek: Lehce vyznačený. Hřbet: Silný a rovný. Bedra: Krátká, dostatečně svalnatá a lehce klenutá. Záď: Záď šikmá se sklonem asi 15° pod vodorovnou linií, středně široká, dostatečně dlouhá. Hrudník: Dosahuje k loktům, v průřezu poněkud ploše oválný. Spodní linie: Vtažené břicho a slabiny vytvářejí plynulou a pěkně klenutou linii od hrudníku ke slabinám.

OCAS: Střední délky, srpovitý nebo šavlovitý, bez zálomku nebo zakřivení. Výše nasazený. V pohybu není žádoucí ocas nesený pod úrovní hřbetu nebo položený na hřbetě. Kupírovaný ocas je povolený; jsou ponechané dva až čtyři obratle.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: Celkový vzhled: Při pohledu zepředu jsou hrudní končetiny rovné a paralelní. Při pohledu zboku postavené pod tělem. Výška v loktech je jen o málo větší než polovina výšky v kohoutku. Plece: Lopatky středně dlouhé a ne příliš šikmé. Nadloktí: Přibližně stejné délky jako lopatky. S lopatkami svírají úhel 100-110°. Lokty: Směřují vzad. Předloktí: Dlouhá, rovná. Zápěstí: Suchá. Nadprstí: Při pohledu zepředu rovná, při pohledu zboku téměř kolmá. Přední tlapky: Malé, oválné, nevbočené ani nevybočené. Prsty dobře sevřené a klenuté. Polštářky pružné. Drápky a polštářky černé nebo v barvě srsti.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Celkový vzhled: Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny rovné a paralelní, postavené poněkud dále od sebe než hrudní končetiny. Při pohledu zboku mírně zakročené. Kolena a hlezna dostatečně zaúhlená, v rovnováze se zaúhlením hrudních končetin. Stehna: Středně dlouhá; svaly suché a dobře vyvinuté. Bérce: Přibližně stejné délky jako stehna. Hlezna: Dostatečně zaúhlená. Nadprstí: Kolmá k zemi a navzájem paralelní. Zadní tlapky: Klenuté a dobře sevřené, o něco užší než přední tlapky; prsty dobře přilehlé, nevbočené ani nevybočené. Drápky a polštářky černé nebo v barvě srsti.

POHYB: Snadný, lehký, přímý, živý, středně prostorný. V pohybu hřbetní linie pevná, bez viditelných výkyvů, vyvýšení v kohoutku je přípustné. Hlava hrdě vysoko nesená; ocas nesený dostatečně vysoko.

KŮŽE: Tenká, dobře přiléhající.

OSRSTĚNÍ: Srst: Existují dvě variety plemene: hladkosrstá a dlouhosrstá. – Hladkosrstá varieta: Krátká, těsně přiléhající, lesklá srst, bez podsady nebo lysin. – Dlouhosrstá varieta: Tělo a krk jsou kryté středně dlouhou (3-5 cm), rovnou nebo lehce zvlněnou srstí, dobře přiléhající. Srst na hlavě a na přední části končetin je krátká a těsně přiléhající. Výrazné praporce na zadní straně končetin a na ocasu. Uši jsou kryté hustou dlouhou srstí, tvořící závěsy. U dospělých jedinců mohou závěsy zcela zakrývat vnější okraje a špičky uší. Srst na trupu by neměla být rozcuchaná nebo načechraná. Barva: Černá se žlutými znaky, hnědá se žlutými znaky, modrá se žlutými znaky, lila (izabelová) se žlutými znaky. Červená s příměsí černé, hnědé, modré nebo lila srsti. Červená, plavá, krémová. Barva nosní houby odpovídá převládající barvě srsti.

VÝŠKA A HMOTNOST: Výška v kohoutku: Psi i feny: 22 – 27 cm. Hmotnost: Psi i feny: do 3 kg. Optimální výška: 25 cm; optimální hmotnost: 2,3 kg.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků by měla být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, by měla být v přímém poměru k jejímu stupni a jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa.

  • Bázlivost.
  • Výška menší než 22 cm nebo větší než 27 cm.
  • Dlouhé tělo; příliš klenutá bedra; příliš šikmá záď.
  • Chybění 1 či 2 řezáků v horní nebo/a dolní čelisti.
  • Poloklopené uši u dlouhosrsté variety, pokud to není způsobeno těžkými a příliš hustými závěsy na boltcích.
  • Měkké uši u hladkosrsté variety.
  • Slabá spodní čelist.
  • Ostře špičatá nebo objemná tlama; prohnutý nebo vyklenutý nosní hřbet.
  • Vybočené lokty; vybočené prsty.
  • Strmé končetiny.
  • Přehnané zaúhlení kolen a hlezen.
  • Nízko nasazený ocas; stočený ocas; spirálovitě zakřivený ocas; ocas ležící na hřbetě.
  • Menší lysiny u hladkosrstých jedinců.
  • Příliš dlouhá, nepřiléhající či vlnitá srst na trupu u dlouhosrstých jedinců; rozcuchaná nebo načechraná srst; chybění závěsů na ocase.
  • Malé bílé skvrny na hrudi a prstech.
  • Žluté znaky příliš velké nebo tmavé.

VYLUČUJÍCÍ VADY:

  • Agresivita nebo přehnaná bázlivost.
  • Každý jedinec jasně vykazující fyzické nebo psychické abnormality musí být diskvalifikován.
  • Předkus, klešťový skus všech řezáků, podkus. Zkřivené čelisti; chybění špičáku, chybění více než 2 řezáků v kterékoliv čelisti.
  • Špičáky dolní čelisti vklíněné mezi horní zuby nebo směřující do horního patra.
  • Jazyk trvale viditelný při zavřené tlamě.
  • Otevřená fontanela u jedinců starších 9 měsíců.
  • Krátkonohost.
  • Poloklopené uši u hladkosrsté variety.
  • Plně sklopené uši u dlouhosrsté variety.
  • Přehnaně vyvinutý masivní hrudník.
  • U hladkosrstých jedinců: četné lysiny (více než 25% povrchu těla); velmi měkká, nepřilehlá, načechraná srst; příliš dlouhá srst s náznaky závěsů na končetinách a ocasu; upravovaná srst.
  • U dlouhosrstých jedinců: chybění závěsů na uších; poloklopené uši bez závěsů; kadeřavá srst; upravovaná srst na těle.
  • Zkomolený ocas; zálomek.
  • Bílé skvrny na hlavě, na hrdle a nad zápěstími; velké bílé skvrny na hrudníku; žíhané znaky. Každá barva neuvedená standardem.
  • Výška nad 29 cm nebo pod 18 cm.
  • Hmotnost větší než 3 kg či méně než 1,5 kg.
  • Pozn.:
  • Psi (samci) musejí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.
  • Pouze funkčně a klinicky zdraví jedinci se znaky typickými pro plemeno mohou být použiti k chovu.